Strefa rodzica

Czasem nie wszystko jest czarne lub białe.
Nie ma szkoły, która uczy jak być idealnym rodzicem. Bazujemy na własnych doświadczeniach, intuicji, przekonaniach. Czasem dochodzimy do takiego momentu, w którym bezradność nas przytłacza i wydaje nam się, że nie mamy znikąd pomocy. Każdy z nas stara się wychowywać swoje dziecko najlepiej jak potrafi, a mimo to zdarza się, że problemy wychowawcze zwyczajnie nas przerastają.
Możliwe, że sądzisz, że jesteś jedyną matką, jedynym ojcem z takimi kłopotami i nie możesz pomóc swojemu dziecku. Nic bardziej mylnego!
Jeśli to czytasz to znaczy, że zdecydowałeś, aby zrobić krok w stronę rozwiązania problemu, a ja być może pomogę Ci podjąć kolejny, jakim jest podjęcie współpracy z naszym Ośrodkiem.

Witam Cię serdecznie i informuję, że to Miejsce ma na celu szeroko rozumianą pomoc dla Twojego dziecka.

Wyjaśnię Ci teraz wszystkie terminy, które być może są dla Ciebie niezrozumiałe, a także całą procedurę przyjęcia do Szkoły.
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Dom nad Potokiem przeznaczony jest dla dziewcząt z orzeczeniem o zagrożeniu niedostosowaniem społecznym, które wymagają kształcenia, wychowania i opieki organizowanych w osobnych szkołach, oddziałach i ośrodkach.
Co to właściwie znaczy?
Wyobraź sobie paletę kolorów. Jest ich całkiem sporo. Teraz wyobraź sobie, że każdy z tych kolorów ma trudną do zliczenia ilość odcieni, które de fakto są mieszanką różnych kolorów. Tak właśnie możesz wyobrażać sobie swoje dziecko, które nigdy nie będzie zdefiniowane przez jeden kolor, a kolory, które w nim drzemią wzajemnie na siebie oddziałują.
Niedostosowanie społeczne jest właśnie mieszanką, różnych trudnych zachowań, które na co dzień wzbudzają Twój niepokój.

Scharakteryzuję Ci zachowania, które wskazują na to, że ten Ośrodek jest przeznaczony dla Twojego dziecka:
-problemy z nauką, koncentracją, pamięcią na lekcji
-wyraźna niechęć do obowiązków szkolnych
-wagarowanie
-brak motywacji lub wiary w swoje możliwości
-buntownicza postawa
-stosowanie oporu względem zasad
-umiejętność walczenia o swoje i duży spryt
-sięganie po używki ( papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze)
-wulgarny język i strój
-przywłaszczanie sobie cudzych rzeczy
-przemoc i agresja ( słowna, fizyczna)
-nieumiejętność rozwiązywania konfliktów
-impulsywność
-obniżone poczucie własnej wartości
-wybuchy złości, trudne kontakty z rówieśnikami
-samookaleczanie się

Jeśli nadal masz wątpliwości, czy to Miejsce dla Twojego dziecka, zadzwoń lub umów się na spotkanie. Opowiesz nam w czym widzisz problem, a my przedstawimy Ci zakres pomocy, który możemy zaoferować.

Ale do rzeczy… jeśli na co dzień masz do czynienia z powyższymi zachowaniami, które przejawia Twoje dziecko to jesteś w dobrym miejscu. Tu trzeba skorzystać z pomocy specjalistów.
Zapisując dziecko do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, zapisujesz je do szkoły z internatem. Dziecko mieszka i uczy się na terenie naszego Ośrodka, uczestniczy w zajęciach socjoterapeutycznych, a do domu rodzinnego może wychodzić na urlopowanie w dni wolne od szkoły.

WARUNKIEM KONIECZNYM DO PRZYJĘCIA DZIECKA JEST POSIADANIE AKTUALNEGO ORZECZENIA O ZAGROŻENIU NIEDOSTOSOWANIEM SPOŁECZNYM, KTÓRE WYDAJE PORADNIA PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNA PRZYPISANA DO AKTUALNEJ SZKOŁY UCZNIA)

czyli….
1. udaj się do pedagoga szkolnego i poproś o wskazanie, do której Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej (PPP) należy iść.
2. Idź do PPP lub pobierz ze strony internetowej wniosek o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Powinien być łatwo dostępny w PPP.
3. Do wypełnionego wniosku trzeba załączyć zaświadczenie lekarskie, opinię o dziecku ze szkoły oraz wyniki badań pedagogicznych i psychologicznych – szczegółowe informacje udziela PPP.
4. Jeśli dokumentacja jest niekompletna PPP wskazuje co należy uzupełnić
5. Poradnia powinna wydać orzeczenie do 30 dni od momentu wpłynięcia wniosku.
Jeśli masz więcej pytań, skontaktuj się z nami.